Zakładanie firmy
Wiele osób ceni sobie niezależność w biznesie i zakłada własną działalność aby być niezależnym od pracodawcy. Niejednokrotnie zdarza się, że Twój kontrahent oczekuje od Ciebie współpracy w ramach B2B.
- Własna działalność to dodatkowe obowiązki wynikające z przepisów stosowanych wobec przedsiębiorstw
- Nie działaj samodzielnie, współpraca z biurem rachunkowym uchroni Cię od przykrych spotkań w urzędzie
- Załóż koniecznie Profil Zaufany, on ułatwi załatwianie naprawdę wielu spraw
Założenie firmy to dla wielu osób duży krok w kierunku niezależności zawodowej i finansowej. Masz dość pracy na etacie i marzysz o realizacji własnych pomysłów? A może już prowadzisz działalność jako freelancer, ale chcesz formalnie uporządkować swoją pracę? Niezależnie od motywacji, proces zakładania biznesu wcale nie musi być trudny. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by przejść przez niego szybko i sprawnie.
W tym artykule podpowiadamy, jak założyć własną działalność gospodarczą i dlaczego warto rozważyć wsparcie biura rachunkowego już od samego początku.
Dlaczego warto założyć własną firmę?
- Niezależność i swoboda działania
Posiadając własną firmę, sam decydujesz o kierunku jej rozwoju, godzinach pracy i sposobie pozyskiwania klientów. Możesz w pełni realizować swoje pomysły oraz dostosować ofertę do potrzeb rynku. - Możliwość wzrostu dochodów
Pracując „na swoim”, masz większy wpływ na wysokość zarobków. Rozwijając biznes i pozyskując nowych klientów, możesz w dłuższej perspektywie zarabiać więcej niż na etacie. - Elastyczność w doborze formy współpracy
Jako przedsiębiorca możesz współpracować z klientami z całej Polski (a nawet spoza granic). Otwierasz się na projekty i zlecenia, które wcześniej mogły być poza Twoim zasięgiem.
Zapoznaj się z naszym ebookiem „Zakładanie firmy w 10 krokach” w którym opisujemy 10 przydatnych tematów, wartych przeanalizowania zanim zarejestrujesz działalność.
Zakładanie działalności jest prostsze, niż myślisz
Wbrew obiegowej opinii, rejestracja działalności gospodarczej nie wymaga skomplikowanych procedur. Od lat mamy funkcjonujące w Polsce „jedno okienko”, co oznacza że składasz jeden wniosek, w którym możesz dołączyć różne załączniki i nie musisz później uzupełniać dokumentów jeszcze w US i ZUS. Podstawowe działania to:
- Wypełnienie wniosku CEIDG-1 o rejestrację działalności (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) – możesz to zrobić online, logując się z użyciem profilu zaufanego na stronie Zarejestruj działalność gospodarczą w CEIDG. Sam wniosek o rejestrację działalności, również możesz podpisać i wysłać profilem zaufanym
- Nie wiesz co to profil zaufany? Nie posiadasz takowego? Profil zaufany to Twój bezpłatny elektroniczny podpis, którym podpiszesz dokumenty elektronicznie, wyślesz różne wnioski czy potwierdzisz odbiór dokumentów od urzędu. Założysz go na stronie Wybór sposobu rejestracji – Profil zaufany
- Rejestracja do ZUS – składając wniosek o rejestrację firmy, CEIDG przekaże następnie Twój dokument dalej do ZUS i ZUS otworzy Ci konto firmy. Natomiast ZUS nie połączy konta firmy z Tobą, stąd musisz zgłosić się „sam w swojej firmie” do ubezpieczeń. W tym celu, są dostępne podczas rejestracji w CEIDG różne załączniki (ZZA, ZUA, ZNCA), które poinformują ZUS w jaki sposób się zgłaszasz w swojej firmie oraz kogo dopinasz do swojego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Zgłoszenie do VAT– jeśli będziesz wykonywać czynności, które muszą być naliczane z vatem (czyli musisz zostać podatnikiem VAT czynnym), możesz złożyć załącznik VAT-R przy rejestracji firmy, w którym zgłaszasz się jako podatnik VAT. CEIDG przekaże dalej Twoje zgłoszenie do urzędu skarbowego. W dokumencie VAT-R możesz się również zgłosić dobrowolnie do VAT, a także zawnioskować o rejestrację do nipu europejskiego (VAT-UE), dzięki czemu będziesz mógł świadczyć usługi i sprzedawać towary na terenie UE i będziesz „świecił się na zielono” w unijnej wyszukiwarce – internetowym systemie wymiany informacji o VAT (tzw VIES)
- Inne kwestie, które określisz podczas rejestracji działalności oprócz swoich danych:
a) posiadanie stałego miejsca działalności i adresy dodatkowych
b) kody PKD czyli rodzaje działań, jakie będziesz świadczyć
c) wybór formy opodatkowania
d) informacja o rachunku bankowym
e) utworzysz adres do e-doręczeń
f) wskażesz dane spółki cywilnej, której jesteś wspólnikiem
g) udzielisz pełnomocnictwa i określisz jego zakres prac - Brak złożenia załączników do wniosku rejestracyjnego CEIDG
System CEIDG nie wymaga od Ciebie obligatoryjnego złożenia zgłoszenia do ZUSu, do VAT-u czy wyboru formy opodatkowania przy rejestracji firmy. Bez tych rzeczy również pozwoli Ci założyć działalność – pamiętaj jednak, że te rzeczy powinno się uzupełnić na późniejszym etapie – czy to poprzez aktualizację wpisu do CEIDG, czy poprzez złożenie dokumentów bezpośrednio w US/ZUS lub wypełnieniem i złożeniem dokumentów za naszym pośrednictwem.
Nasza pomoc
Choć rejestracja działalności gospodarczej nie jest bardzo skomplikowana, warto skorzystać z naszej pomocy gdyż:
- Jesteśmy na bieżąco z przepisami podatkowymi i zusowskimi, pomożemy Ci wybrać najlepszą formę opodatkowania i podpowiemy jak najkorzystniej zoptymalizować koszty.
- Niektóre sformułowania na drukach rejestracyjnych mogą nie być do końca zrozumiałe dla Ciebie – szybciej będzie zapytać się co ono oznacza i jakie ma konsekwencje niż samodzielnie szukać w google.
- Każdy wpis do CEIDG można poprawić i zaktualizować, ale poprawianie błędów może być irytujące i nie zawsze jest na to czas, zwłaszcza jak potrzebujesz szybko otwartej działalności by świadczyć usługi dla klienta.
- Kiedy już wiesz, że specjaliści zadbają o sprawy księgowe, możesz z większym spokojem wdrażać się w rolę przedsiębiorcy – tworzyć ofertę, szukać klientów, budować markę.
Oto najczęściej zadawane pytania (FAQ), z którymi spotykają się przyszli przedsiębiorcy podczas zakładania działalności gospodarczej:
- Jak zarejestrować działalność w CEIDG?
- Jak wypełnić wniosek CEIDG-1?
- Czy można zrobić to wyłącznie online, czy też w urzędzie?
- Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najbardziej korzystna?
- Co wybrać: zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt?
- Która forma opodatkowania pozwoli mi najlepiej zoptymalizować koszty?
- Czy muszę rejestrować się jako płatnik VAT?
- Jak sprawdzić, czy moja branża wymaga rejestracji do VAT?
- Czy mogę być podatnikiem zwolnionym z VAT z uwagi na niskie obroty?
- Jakie kody PKD powinienem wybrać?
- Czy mogę wskazać więcej niż jeden kod PKD?
- Co w sytuacji, gdy w przyszłości rozszerzę swoją działalność?
- Co muszę wiedzieć o składkach ZUS i ubezpieczeniach?
- Jak zgłosić się do ZUS i do jakich ubezpieczeń? Z jaką datą?
- Czym jest „ulga na start” i czy mogę z niej skorzystać?
- Czy muszę zakładać firmowe konto bankowe?
- Czy wystarczy mi konto prywatne?
- Jak wybrać najlepszą ofertę banku dla przedsiębiorców?
- Jak prowadzić księgowość i czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?
- Na czym polega księgowość uproszczona (KPiR) a na czym pełna księgowość?
- Czy mam zaznaczyć zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych?
- Czy potrzebuję kasy fiskalnej?
- Które branże są zobowiązane do jej posiadania?
- Czy obowiązuje mnie limit zwolnienia z kasy fiskalnej?
- Jak rozliczać się z US i jakie deklaracje składać?
- Jakie terminy obowiązują przy płaceniu podatków i ZUS?
- Czy mogę składać deklaracje kwartalnie?
- Czy muszę mieć stałe miejsce działalności, jak świadczę usługi mobilne?
- Jak zgłosić się do VAT-UE
- Co to jest kod zawodu?
Jeżeli powyższe pytania są Ci znajome, przestań błądzić i skorzystaj z wiedzy specjalistów
Jeżeli stoisz przed wyzwaniem założenia działalności i czujesz, że niektóre kwestie wymagają dokładniejszego wyjaśnienia, skontaktuj się z nami a pomożemy Ci rozjaśnić wszystkie wątpliwości i poprowadzimy przez cały proces rejestracji firmy. Pozostaw nam swoje dane, a w ciągu 24 godzin skontaktujemy się z Tobą, zbierzemy niezbędne informacje i umówimy się na konsultacje.