Wakacje składkowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Wakacje składkowe

Wakacje składkowe to nowa ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wprowadzona przez rząd Donalda Tuska.

Skorzystać z nich mogą przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG (czyli Ci którzy prowadzą działalność nierejestrowaną – nie skorzystają), wspólnicy spółek cywilnych (jawnych niestety nie mogą)

Ulga polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za jeden wybrany miesiąc w roku. Ulga obowiązuje w każdym roku kalendarzowym, czyli można ją powielać w późniejszych latach (raz do roku).

Zwolnienie to dotyczy wyłącznie składek własnych przedsiębiorcy – czyli w przypadku rozliczania składek za inne osoby, np. pracowników – trzeba je opłacić normalnie. Wysokość składek w wakacjach jest rozliczana od minimalnej podstawy – czyli nie można ich jednorazowo podwyższyć.

Wakacje składkowe nie obejmują składki zdrowotnej – co oznacza że, podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego – składkę zdrowotną trzeba za ten okres zapłacić. Dla przypomnienia:

  • osoby będące na preferowanym zusie czy zusie obliczanym od dochodu – płacą co miesiąc składki społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne chorobowe) i składkę zdrowotną
  • osoby będące na „dużym zusie”, płacą co miesiąc składki społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne chorobowe), Fundusz Pracy i składkę zdrowotną

Te składki są rozliczane co miesiąc przez nasze biuro, mimo iż dostajecie Państwo jedną kwotę do zapłaty – jest to kwota łączna.

Co istotne, uzyskując wakacje składkowe, można normalnie, bez żadnych ograniczeń, prowadzić bieżącą działalność gospodarczą (kupować, sprzedawać itp). Ulga nie przerywa świadczeń z ubezpieczeń społecznych, nie przerywa ich ciągłości (co jest istotne np. w przypadku ubezpieczenia chorobowego), gdyż składki za ten okres, są nadal normalnie rozliczane, ale są pokrywane ze środków budżetu państwa – a nie przedsiębiorcy. Również zadłużenie w ZUS nie ma wpływu na możliwość skorzystania z ulgi i dłużnik w ZUS może z niej skorzystać.

Warunki skorzystania z ulgi:

  1. Podleganie ubezpieczeniom społecznym:
    1. Przedsiębiorca musi podlegać ubezpieczeniom społecznym (obowiązkowo lub dobrowolnie) co najmniej jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (przykładowo – w 2024 r. jedynym możliwym miesiącem do objęcia wakacjami jest grudzień, wniosek więc powinno się złożyć w listopadzie, a w październiku powinno się podlegać ubezpieczeniom społecznym). Jeżeli przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym – a tak jest w przypadku przedsiębiorców-emerytów oraz mających ulgę na start, gdzie są objęci wyłącznie składką zdrowotną – taki przedsiębiorca nie skorzysta z wakacji składkowych.
  2. Limit zgłoszonych ubezpieczonych:
    1. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca może mieć zgłoszonych maksymalnie 10 ubezpieczonych (łącznie z sobą).
    1. Do limitu wlicza się pracowników, zleceniobiorców oraz samego przedsiębiorcę, ale nie wlicza się uczniów i studentów do 26 roku życia oraz osób przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy bezpłatnym.
  3. Limit przychodowy:
    1. W jednym z dwóch ostatnich lat poprzedzających rok złożenia wniosku roczny przychód z działalności nie przekroczył równowartości 2 milionów euro.
  4. Brak świadczenia usług dla byłego pracodawcy:
    1. W roku poprzedzającym oraz w roku złożenia wniosku przedsiębiorca nie może wykonywać na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych z tymi, które wykonywał w ramach umowy o pracę.
  5. Limit pomocy de minimis:
    1. Przedsiębiorca musi dysponować odpowiednim limitem pomocy de minimis.

Wakacje składkowe są traktowane jako pomoc de minimis (ZUS będzie na to wydawał zaświadczenia). Oznacza to, że tę pomoc trzeba będzie wykazywać w dokumentach, które składa się starając o inną pomoc od urzędu, instytucji. Przykładowo – powinno się to wykazać starając się o układ ratalny na zadłużenie w ZUS, w urzędzie skarbowym, czy też do refundacji PFRON.

W przypadku refundacji PFRON dla przedsiębiorcy, trzeba pamiętać, że refundacja dotyczy składek zapłaconych. Czyli za miesiąc objęty wakacjami składkowymi, nie powinno się składać wniosku o refundację PFRON oraz w następnym miesiącu jednorazowo powinno się także poinformować PFRON o uldze w ramach pomocy de minimis dołączając zaświadczenie (czyli np. gdy przedsiębiorca uzyska ulgę za grudzień 2024, to za grudzień nie składa wniosku Wn-U-G, a składając za styczeń 2025 informuje PFRON o tej uldze).

Analogicznie, brak zapłaty składek oznacza brak ujęcia ich kosztach/odliczeniach od dochodu w miesiącu.

Procedura składania wniosku:

  • Wniosek RWS składa się wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS. Wspólnicy spółki cywilnej składają wnioski indywidualnie ze swoich kont na PUE ZUS (nie z konta spółki).
  • Wniosek należy złożyć dokładnie w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chce się uzyskać zwolnienie.
    • Przykład: Aby uzyskać zwolnienie za grudzień 2024, wniosek należy złożyć w listopadzie.
  • W 2024 roku jedynym możliwym terminem jest złożenie wniosku w listopadzie za grudzień.
  • Przedsiębiorca otrzymuje informację o decyzji poprzez PUE ZUS.
  • Mimo zwolnienia z opłacania składek, przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc (nasze biuro to robi w imieniu swoich klientów).
  • W dokumentach należy wykazać składki sfinansowane z budżetu państwa z dedykowanym kodem tytułu ubezpieczenia.

Podsumowanie:

  • „Wakacje składkowe” to możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy za jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.
  • Przedsiębiorca musi spełnić określone warunki i złożyć wniosek w odpowiednim terminie.
  • Zwolnienie nie obejmuje składki zdrowotnej oraz składek innych niż przedsiębiorcy (np. pracowników)
  • Mimo zwolnienia, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia dokumentów rozliczeniowych za ten miesiąc.
  • Zwolnienie jest udzielane w ramach pomocy de minimis i nie wpływa negatywnie na przyszłe świadczenia emerytalne, rentowe czy chorobowe.

Related articles