Pomoc w zakładaniu firmy
Poniżej informujemy o podstawowych krokach w założeniu własnej firmy. Jeżeli jakiś krok będzie dla Ciebie za trudny, z chęcią Ci ułatwimy Twoją przeprawę przez ten ważny etap!
- Zakładanie firmy bez wychodzenia z domu to oszczędność czasu i pieniędzy
- Nie musisz chodzić po urzędach w ich godzinach pracy, systemy on-line działają 24/7
- Zanim zaczniesz, załóż koniecznie Profil Zaufany
Zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej? Na początek zapoznaj się z naszym bezpłatnym e-bookiem „Start firmy w 10 krokach”, który z pewnością przybliży Tobie kwestie, które warto przemyśleć zanim zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Przemyśl także w jakiej formie chcesz tę działalność prowadzić, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej? Czy może spółka z o.o/fundacja/stowarzyszenie?
Możesz też poszukać dostępnych dla siebie dotacji na otwarcie działalności.
Skorzystaj z wyszukiwarki funduszy unijnych Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej bądź skontaktuj się z Urzędem Pracy z Twojej okolicy z zapytaniem o aktualne projekty.
Uwaga: w przypadku gdy są dostępne dotacje które Cię interesują, trzeba się o nie ubiegać zanim otworzysz działalność.
Założenie firmy – Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)
Działalność gospodarczą można założyć 100% online (w CEIDG) lub składając wniosek papierowy w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy. Dużo łatwiej jest założyć online, siedząc wygodnie w swoim domu i podpisując wniosek profilem zaufanym EPUAP lub płatnym podpisem kwalifikowanym.
Podczas rejestrowania firmy w CEIDG, możesz również dołączyć zgłoszenia do ZUS i VATu.
Nawet jak zarejestrujesz wniosek, pamiętaj że możesz w każdej chwili swój wpis poprawić czy uzupełnić.
W przypadku gdy jesteś Obcokrajowcem i nie wiesz, czy możesz legalnie założyć działalność, zadzwoń na infolinię CEIDG: 801 055 088 lub 22 765 67 32
Pomoc przy zakładaniu firmy – JDG
Podczas wypełniania formularza dotyczącego rejestracji działalności gospodarczej, mogą pojawić się u Ciebie wątpliwości lub pytania. Jest to całkowicie normalne, w końcu zakładanie działalności to dla wielu z Was poważny krok.
Najczęstsze pytania przy zakładaniu własnej działalności
Poniżej prezentujemy pytania, jakie się pojawiały u nas na tym etapie, gdy nasi obecni klienci zakładali swoje firmy:
– Jaką datę rozpoczęcia działalności powinienem wpisać?
– Jakie PKD mam wybrać?
– Gdzie znaleźć odpowiednie PKD dla mojej działalności?
– Czy mogę dać więcej PKD, czy jest jakiś limit?
– Czy muszę dodawać stałe miejsce działalności?
– Jaką formę opodatkowania mam wybrać?
– Jak mogę dodać rachunek bankowy?
– Jaką mam dać datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS?
– Czy mam dołączyć zgłoszenie do ZUS?
– Czy mam zaznaczyć zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych?
– Jaki tytuł zgłoszenia do ZUS mam wstawić?
– Co zaznaczyć w obowiązku podatkowym w zgłoszeniu do vat?
– Co mam zaznaczyć by być zgłoszonym do VAT-UE?
Jeśli Ty także masz takie pytania, bądź inne i nie chciałbyś popełnić błędu, jesteś czegoś nie pewny(a) i chciał(a)byś dopytać o różne istotne dla Ciebie rzeczy – skontaktuj się z nami (formularze kontaktowe są na dole strony). Udzielimy Ci pomocy całkowicie bezpłatnie.
Pamiętaj! Każdy wpis w CEIDG można poprawić, ale łatwiej i szybciej jest zrobić od początku dobrze.
Założenie firmy – Spółka z o.o., fundacja, stowarzyszenie
Najprościej jest z założeniem spółki z o.o., którą można zarejestrować online przez system S24 Start – Portal S24 . Spółkę taką zakłada się, korzystając z dostępnych w systemie wzorców umowy i innych dokumentów. Jeśli nie potrzebujesz więc indywidualnych zapisów umownych, możesz w ten sposób spółkę zarejestrować dość szybko:
- Do ok. 7 dni roboczych jak są poprawne dokumenty
- Tanio – wpis kosztuje 350zł
Wszyscy wspólnicy spółki powinni posiadać albo profil zaufany EPUAP albo podpis kwalifikowany, by móc podpisać umowę spółki przed wysłaniem jej do KRS.
Jeśli już dokonałeś/aś rejestracji spółki w KRS, pamiętaj też o dodatkowych obowiązkach – o dokonaniu:
1. Złożenia dokumentu NIP-8 w ciągu 21 dni od daty rejestracji w KRS (lub 7 w przypadku zatrudniania innych osób) – składanego do właściwego wg siedziby spółki urzędu skarbowego
2. Złożeniu oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego do KRS, jeśli nie zostało to zrobione przy rejestracji – w terminie 7 dni od dnia wpisu
3. Złożenia deklaracji PCC i zapłaty podatku do urzędu skarbowego właściwego wg siedziby spółki – w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki
4. Dokonaniu zgłoszenia spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, w ciągu 14 dni od rejestracji w KRS.
5. Złożeniu dokumentu VAT-R do urzędu skarbowego przed pierwszą wykonaną czynnością/dostawą, jeśli spółka ma być zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Spółkę możesz także założyć w sposób tradycyjny – zawierając umowę spółki u notariusza. Wariant ten daje Ci pole manewru co do umowy, w której możesz zawrzeć inne dodatkowe potrzebne Ci zapisy, ustanowić wspólnikiem inną osobą prawną itp., natomiast wydłuża to proces rejestracji i też jest on droższy (koszt wpisu do KRS 600zł + opłaty notarialne + ew. koszty prawnika/notariusza, jeśli Ci projektuje umowę spółki lub inne dokumenty).
Spółkę zarejestrowaną w tradycyjny sposób u notariusza, jak również Fundację (wymagającą zawarcia aktu założycielskiego u notariusza) czy Stowarzyszenie (wymagającego stworzenia statutu w wersji co najmniej pisemnej, podpisanej przez wszystkich członków) – rejestruje się przez Portal Rejestrów Sądowych Portal Rejestrów Sądowych
Wymagane jest złożenie dodatkowych dokumentów (NIP-8, zgłoszenia do CRBR i ew. zgłoszenia VAT-R w terminach opisanych powyżej).
Pomoc przy zakładaniu firmy – Spółki, Stowarzyszenia, Fundacje
Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, możemy Ci polecić współpracującego z nami radcę prawnego lub adwokata, który pomoże Ci w przygotowaniu formalności dokumentów do KRS (usługa płatna dodatkowo wg cennika prawnika).
Natomiast my pomożemy Ci wypełnić pozostałe dokumenty (NIP-8, PCC, CRBR, VAT-R, ZUS) całkowicie bezpłatnie w cenie pierwszego miesiąca obsługi księgowej Twojej firmy.
© Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty HALSZKA 1995 – 2025. All rights reserved.