Do końca 2019 roku każdy, kto nabył towar lub usługę do firmy na paragon, mógł w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, zażądać od sprzedawcy wystawienie faktury. Czasem niestety tylko w teorii, ale to wynikało z polityki niektórych firm, a nie przepisów prawnych. Na paragonie nie było żadnych danych nabywcy.

Jeżeli chcesz wziąć fakturę do paragonu od stycznia 2020 roku na firmę, musisz poinformować o tym sprzedawcę przed wbiciem ją na kasę fiskalną. Oznacza to, że już w momencie dokonywania transakcji powinieneś wiedzieć, że dany zakup jest potrzebny Twojej firmie.

Aby uzyskać fakturę do paragonu, w momencie dokonywania transakcji powinieneś podać sprzedawcy swój NIP. Taki paragon z NIP-em nadal uprawnia Cię do nabycia faktury w w/w terminie. Jeżeli tego NIP-u nie będzie to niestety faktury nie dostaniesz, a przynajmniej przepisowo nie powinieneś dostać. Zwróć uwagę jednak na fakt, że większość kas fiskalnych funkcjonujących w obiegu na rynku, nie ma możliwości dodania NIPu do paragonu, gdyż wejście tego przepisu nie powoduje obowiązku wymiany kasy fiskalnej. Zwykle jest to możliwe w dużych firmach, mających swoje własne oprogramowania. Jeżeli kasa fiskalna sprzedawcy nie ma możliwości dodania NIP-u, a chcesz mieć zakup na firmę to najlepiej od razu poproś sprzedawcę o fakturę, bez wbijania tej transakcji na kasę fiskalną.

Uwaga! Zmiana nie dotyczy taksówek osobowych (PKWiU 49.32.11.0), z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

  1. Jestem sprzedawcą, nieopatrznie wystawiłem fakturę do paragonu bez NIP na firmę. Co mi grozi?

Grozi Ci dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze

  1. Jestem nabywcą. Poprosiłem o fakturę do paragonu na którym nie było mojego NIP-u. Sprzedawca mi ją wystawił, a ja ją zaniosłem swojej księgowej by to zaksięgowała, co też zrobiła. Co mi grozi?

Grozi Ci dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze

  1. Chcę wystawić/wziąć fakturę teraz w styczniu do paragonu wybitego w grudniu 2019 roku. Czy mogę?

Tak. Zmiany dotyczą paragonów wystawionych od stycznia 2020 roku. Jeżeli ktoś chce wystawić fakturę do paragonu z 2019 roku, czy tez taką fakturę nabyć, to dotyczą go stare przepisy a one nie wymagały obecności NIP na paragonie.

  1. Jestem osobą fizyczną. Dostałem paragon, ale potrzebuję fakturę na swoje dane, na przykład by uzyskać refundację z urzędu, pracodawcy, za leki, by rozliczyć się z dotacji itp. Nie posiadam NIPu i firmy, mam jedynie PESEL ale muszę mieć fakturę z moimi danymi osobowymi. Co wtedy?

Sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu, mimo że nie ma na NIP-u. Osób fizycznych biorących faktury na potrzeby prywatne zmiana nie dotyczy.

  1. Analogicznie przykład od drugiej strony: jestem sprzedawcą, sprzedaję towar osobie fizycznej. Do tej pory wybijałem paragon a wystawiałem dodatkowo do niego fakturę na której były poszczególne towary i urządzenia. Faktura była taką specyfikacją zamówienia i jednocześnie podstawą do reklamacji konsumenckiej. Czy mogę wystawić fakturę w takiej sytuacji?

Tak. osób fizycznych biorących faktury na potrzeby prywatne zmiana nie dotyczy.

6.Jestem sprzedawcą i nie posiadam kasy fiskalnej (korzystam ze zwolnień przedmiotowo-podmiotowych i nie muszę jej posiadać). Wystawiam dowody wewnętrzne lub dzienne zestawienia sprzedaży. Czy zmiana mnie obowiązuje?

Nie. Zmiana dotyczy tylko posiadaczy kas fiskalnych.

 

Sytuacja może być dyskusyjna przy najmie prywatnym. Na gruncie podatku dochodowego bowiem, najem prywatny nie jest traktowany jako działalność, a na gruncie vat niestety tak. Gdy ktoś kto wynajmuje nie przekracza progu 200.000,00 pln wiążącego go do rejestracji jako czynny podatnik VAT, wg Krajowej Informacji Skarbowej, decydująca jest w tym momencie kwestia, czy taki najemca działa jako podatnik. Jeżeli nie posiada działalności gospodarczej, ale jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony (a tym samym posiada NIP), to jest traktowany na równi z przedsiębiorcą i jego przepisy o paragonie z NIP dotyczą. Natomiast jeśli nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT i nie posiada NIPu, to jego zmiana nie dotyczy.

Ostatnia rzecz warta wspomnienia –jest możliwość wprowadzenia towarów czy urządzeń kupionych prywatnie na paragon oświadczeniem czy też niektóre rzeczy samym paragonem. Oświadczenie takie nie jest fakturą, więc nie wymaga NIP-u i jeżeli posiadamy paragon zakupu, to będzie to mógł być nasz koszt i trochę uratować sytuację (odliczenie vat nie będzie możliwe). Co do zasady jednak, tam gdzie można uzyskać fakturę to powinna być faktura, więc nie powinno się tego nadużywać.

Podziel się wpisem z innymi:
Print
Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Skype
WhatsApp